הרצאות ונושאי מחקר שלי

– "ההומלס שהדרדר לדוקטורט": הרצאה על ספרו של ד"ר מרדכי בן חמו:

״לד"ר מרדכי בן חמו יש סיפור לא רגיל, ואחרי שנים רבות בהן שמר על שתיקה, היום הוא בא לספר ולשתף. מרדכי הוא דוקטור לסוציולוגיה מאוניברסיטת סורבון, מרצה למתמטיקה וגם גיטריסט מקצועי. אם השילוב הזה נשמע מפתיע, סיפור ילדותו של מרדכי מצליח להתעלות אף על זה – נדודים בין אלג'יריה, צרפת וישראל, תהפוכות ומשברים שבסופם מצא עצמו על במות ומול בני נוער ומבוגרים. ההרצאה מיטיבה לבטא את השילובים הנדירים שהתכנסו אל דמותו של בן חמו, וחושפת  את הקהל אל מושג הזהות, במסגרת מסע היסטורי, סוציולוגי, אתנולוגי ומוזיקלי. מסע מרתק המאפשר הצצה אל סיפור אישי ייחודי וגם, במידה מסוימת, אל זהותו של הקהל. הרצאה אינטליגנטית ומרתקת. ״

טריילר להרצאה: ״ההומלס שהדרדר לדוקטורט״.

– אוטיזם, קוסוקוס ורוק אנד רול:

ד״ר מרדכי בן חמו אוטיסט. בהרצאה זו הוא מספר איך הוא גילה את זה, משתף אותנו בחוויויו היומימיות המשונות, המרגשות ולפעמים המצחיקות תוך כדי שמסביר לקהל מהו אוטיזם וחושף, דרך מיטב המחקרים בתחום, מה תועלת של ידע על אוטיזם לאנשים לא אוטיסטים.

-האם כולנו רמאים?

למה ישנם אנשים שחונים באלכסון? למה מעלימים מיסים? למה גונבים את עט של הפקידה? האם האחר יותר רמאי ממני? מי עושה יותר נזק: הרמאי הגדול או הרמאי הקטן? האם נולדנו טובים או רעים? מי קובע מה טוב?

דרך הרצאה שנונה ומבוססת על חיי היומיום ועל מיטב המחקרים במדעי הרוח, החברה וההתנהגות, ד״ר בן חמו יענה לשאלות הנודעות בהתנהגות מוסרית בחברה.

-קבלת החלטות: למה עושים את ההיפך ממה שעלינו לשעות?

למה שושנה מזמינה טיסה לחו"ל למרות שדקה לפני כן היא גילתה שהיא במינוס? האם הבחירה להתחתן עם שמוליק הייתה באמת הבחירה שלי? האם כדאי להתגרש? מהוא הקרם לשיער הכי טוב למורדוך? האם ריבוי אפשרויות טוב?
בהרצאה המגלה את מיטב המחקרים בתחום קבלת החלטות, ד"ר מרדכי בן חמו חושף בפנינו את הכלים ותהליכים של קבלת החלטות היומיומית בדרך שנונה ומרעננת

-תקשורת בין אישית ושפות נסתרות:

מה באמת קורה כאשר בני זוג רבים? איזה מסר המורה מעביר לתלמידיו כנגד רצונו?  איך הצגה עצמית סותרת את תחושות הבטן? בהרצאה זו, ד"ר בן חמו מציג את התקשורת הבין אישית, היומיומית, מנקודות מבט יחודיות. בשורה התחתונה ההרצאה תחשוף בפנינו את השפות והמנגנונים הנסתרים הקובעים את כללי משחק התקשורת מבלי ששמים לב.

-תקשורת בין תרבותית:

למה האנגליות זולות? למה הצרפתים שחצנים? למה היפנים צבועים ולמה אי אפשר לעשות שלום עם ערבים?

דרך שאלות פרובוקטיביות, מפריעות לפעמים, ד"ר בן חמו מציג את השונות ואת המשותף שבין התרבויות, את הדרך הנכונה לקרוא את האחר מבלי ליפול למלכולדת של הדעות הקדומות.

-ריטלין, פסיכופתיה, ספורט ומה שבינהם.

12% מתלמידי ישראל לוקחים ריטלין. השיעור אחד מהגבוהים בעולם. מבלי להכנס לשאלת של תועלת התרופה, ד"ר מרדכי בן חמו מדבר על השלכות לקיחת התרופה על חיי החברה ושואל שאלות פילוסופיות, סוציולוגיות בנדון. ההרצאה מציגה מחקר השוואתי בין פסיכופתיה, ספורט ומתן ריטלין, בצורה משונה ומקורית.

לסרון ההרצאה הקצרה:

-אנטישמיות בצרפת: השקר הגדול!

התקשורת הישראלית מרבה לפרסם כתבות מדאיגות על גורלם האומלל של יהודי צרפת, קורבנות אנטישמיות. חלק מיהודי צרפת עולים לישראל ומאוששים את הדיווחים המדאיגים.

ד"ר בן חמו, בעקבות מחקר של עשר שנים, מציג בצורה מקורית את הממצאים שלו ואת המסקנות הלא שיגרתיות שלו באשר לאנטישמיות בצרפת.

-סוציולוגיה של הספורט:

ספורט הינו עובדה חברתית עליה ישנה הסכמה אף היא חברתית. אך התחביב האהוב ביותר, גם נושא צד אפל: הפגנות אלימות, שימוש בסמים, רמאות, סוגיות כלכליות. העובדות האלה מובילות לתהייות. האם ספורט יכול להיות כלי חינוכי ובו זמנית לשאת ערכים של אילמות או של ניצחון על השני בכל מחיר? האם ספורט מייצג אידאל חברתי או הינו כלי להשתלט על ההמונים? האם ספורט הינו קתרזיס חברתי או קריאה לאלימות?

בהרצאה זו, מציג ד"ר מרדכי בן חמו ספורט בצורה ייחודית, מקורית המעלה שאלות רבות לגבי תפקידו של ספורט בחברה.

-למידה משמעותית:

כבר כמה שנים שמשרד החינוך מנווט את המערכת שלו כולה ללמידה משמעותית. אך לאור העובדות בשטח, ניתן לשאול האם מדובר בכותרת ריקה מתוכן או בהצהרת כוונות שלא יכולה להתגשם? בהרצאה הזו ד"ר מרדכי בן חמו מציג את המפתחות להצלחת מדיניות הלמידה המשמעותית וכמו כן מציע כלים של ממש כדי להשיג את המטרות. למשל איך לחבר בין אמנות לבין מקצועות הליבה מבלי להפוך את השיעור לחוג נוסף וזאת דרך חשיבה מועילה.

-סוציולוגיה של החינוך:

האם מערכת החינוך שוויונית? איך המורה משעתק את הפערים המעמדתיים בכיתה? האם רצוי שכל החברה תחזיק בתאור אקדמי? האם בית ספר הוא סם להמונים?

דרך שאלות משונות ואף התחצפות, ד"ר מרדכי בן חמו מגלה את הפנים הנסתרות של מערכת החינוך ומציע פתרונות כדי להועילה, עבור המחוקק ועד המורה המקצועי.

– ילדים בסיכון: מאפיינים, התמודדות והסתכלות.

החברות המערביות עוברות תהליך סיביליזציה שמוביל לריסון היצרים ושליטה עצמית מוחלטת תוך כדי הפנמת הנורמות החברתיות. בעידן זה, יותר מאשר אי פעם, התנהגויות חריגות צורמות אך מנסים, בכל דרך, להכניס את ה"חריג" לתוך המשחק החברתי.

דרך הרצאה שנונה, מקורית ומבוססת על עבודות מחקר רבות, ד"ר מרדכי בן חמו מגלה את הנסתר על מנת להרחיב את תפיסתנו את הילדים בסיכון ולאפשר לפתח כלים מועילים כדי לעזור להם.

-נוער בסיכון ובניית זהות.

תהליך בניית הזהות הינו תהליך מורכב עבור כל אחד מאיתנו. אבל מה קורה כאשר הפרט, הילד, הנוער, צריך לעבור את התהליך הזה תוך כדי התמודדות עם קשיים שונים ושעולמו כאוטי? על מה נשען הנוער בסיכון כדי להגדיר את עצמו, להציג את עצמו בתוך החברה? איך ניתן ללוות אותו?

-שפת גוף: מה שאתם לא מעיזים לומר במילים.

ישנם לא מעט שמועות, דעות קדומות ומידע שגויים לגבי שפת הגוף. אם ידוע לנו על קיומה של שפה זו, על השפעתה, מעט יודעים מהו מקורה, מהי משמעותם של תנועות גוף, הבעות פנים או שימוש במרחבים החברתיים. מדענים, קואצ'רים, שרלטנים למינהם ועוד הרבה עוסקים בתחום, אבל מה באמת יודעים?

ד"ר מרדכי בן חמו, בהרצאה הזו מציג את הנתונים האמינים ביותר בהקשר לשפת גוף ומגלה לנו מהם יסודות שלה.

– קבלת החלטות ותורת המשחקים.

בכל רגע ורגע של חיינו היומיומיים אנו מחלטים, "אספרסו ארוך או הפוך?", "מכנס או חצאית?", "לאיזה חוג לרשום את הילד?", "האם אתחתן איתה?", "לעבור דרך איילון או דרך כביש 4?".

תורת המשחקים, ענף של מתמטיקה, העוסק בתחום הכלכלה מבחינת קבלת החלטות, מספק כלי פורה כדי לגלות מה מתרחש כשמחליטים והכדאיות שבכל החלטה.

ד"ר מרדכי בן חמו, דרך הצגת מחקרים מעניינים, שנונים, העוסקים בעולם הספורט, הזוגיות, צריכת סודה ועוד, חושף בפנינו מהם מנגנוני קבלת החלטות ונותן לנו טיפים מועילים כדי לשפר את הכושר שלנו להחליט.

-שיפור תדמית.

כל יום אנחנו עסוקים, מהבוקר ועד הערב, בעמידת פנים. לפני הבת/בת זוג, לפני הילדים, לפני ההורים, ליפני העמיתים לעבודה, ליפני החברים, ליפני הבוס. למעשה אנו בהצגה מתמשכת רבת משמעות מבחינה חברתית. הפנים של אדם, תדמיתו, הינן האוצר היקר לו ביותר.

בהרצאה זו, ד"ר מרדכי בן חמו, תוך כדי שהוא מגלה לנו את "מאחורי הקלעים" של משחק החברתי, מספק לקהל רעינות ושיטות כדי לשפר את תדמיתנו בחברה.

– נוער בסיכון, סמים פסיכופתיה ודעות קדומות.

תופעת ה"נוער בסיכון" מלווה בהרבה דעות קדומות וזוכה להתייחסות מיוחדת מצדה של החברה. הלחימה "על הנערים" הינה, לעתים קרובות, לחימה בסמים וצריכת אלכוהול בקרבתם.

מה אנחנו באמת יודעים על התמכרות? האם אנו יודעים באמת למה מתמכרים ומה ניתן לעשות בנדון? האם הנעשה על ידי הגורמים המקובלים תורם באמת לנוער או להפך מחמיר את מצבו.

בהרצאה מרתקת זו, ד"ר מרדכי בן חמו מציג בפנינו מחקרים מקוריים, שמציגים את התופעות בצורה ייחודית מאוד. הוא מראה איך התפיסות המקובלות לגבי תופעות מסוימות  הן שגויות (כגון טיפול בעזרת ריטלין, פסיכופתיה), וזהות להתייחסות שלנו לבעיות איתן מתמודד הנוער בסיכון.